O Giżycku

O Giżycku

Scroll Indicator
Biuletyn Informacji Publicznej Kontakt    

Więcej

Fala

Giżycko żeglarską stolicą Polski

Zapraszamy do Giżycka, największego miasta na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, leżącego na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, w jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski i świata. Przez miasto biegnie kanał Łuczański przekopany w 1772 roku jako pierwszy z ośmiu kanałów łączących mazurskie jeziora, a część miasta leży na wyspie. W okolicach Giżycka leży ponad 100 jezior, otaczają one miasto ze wszystkich stron, a na żeglarzy czeka Ekomarina nad jez. Niegocin, nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy, z ofertą bezpłatnych warsztatów rekreacyjno-żeglarskich. Dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, Giżycko określane jest mianem Żeglarskiej Stolicy Polski!

 

Giżycko w centrum Krainy Wielkich Jezior

Miasto przyciąga swymi naturalnymi warunkami przyrodniczymi, wyjątkowymi miejscami i ciekawymi wydarzeniami, które dostarczają pozytywnej energii i emocji. Giżycko to skrawek lądu otoczony z każdej strony wodą, przecięty trzema kanałami. Na 170 km szlaku wodnym, łączącym Giżycko z Węgorzewem, Mikołajkami, Rucianem-Nidą i Piszem, regularnie kursują statki Żeglugi Mazurskiej i armatorów prywatnych. To tutaj są najlepsze warunki do żeglowania, latania bojerem i surfowania po zamarzniętej tafli jeziora.

Galeria

Sporty letnie

Otaczające tereny to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej i sportów ekstremalnych. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą zdecydować się na pieszą wędrówkę lub wyprawę rowerową wokół jeziora Niegocin. Doskonałym miejscem na nordic-walking, czy bieganie jest nasz las miejski. Oferta atrakcji dla aktywnych jest naprawdę bogata, od żeglowania, wędkowania, windsurfingu, kitingu, rejsów statkami, spływów kajakowych, jazdy konnej, po sporty ekstremalne, skutery wodne, nurkowanie, parasailing na lądzie, wodzie i lodzie, quady, samochody terenowe, wakeboarding i narty wodne, wspinaczkę w parku linowym, czy lot motolotnią. Wielu z tych atrakcji zażywały najpiękniejsze kobiety świata uczestniczki Miss World, które gościły w 2006 roku w naszym mieście!

Sporty zimowe

Zimą koniecznie spróbować trzeba bojerów, którymi można polatać na zamarzniętych jeziorach. W okresie zimowym jeziora amatorów bojerów przyciągają z całego świata. Polecamy też narty biegowe, skutery śnieżne, snow i ice kiting, nurkowanie pod lodem i podlodowe wędkowanie, kuligi kończone ogniskami i wieczorami przy kominkum, a także łyżwy na miejskim lodowisku. Giżyckie lodowisko (MCSL) jest jedynym takim w regionie, całorocznym obiektem. W Mazurskim Centrum Sportów Lodowych organizowane są m.in. zawody curlingowe, pokazy łyżwiarstwa figurowego i rozgrywki hokejowe.  W okolicy Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski Okrągłe. A ciekawostką może być fakt posiadania przez Giżycko w okresie międzywojennym skoczni narciarskiej na jeziorze Niegocin. Do przyjazdu na Mazury zachęca także sama natura, jedyne w swoim rodzaju zimowe plenery, krystalicznie czyste powietrze i przepiękne tereny do aktywnego wypoczynku. 

 

Port Ekomarina i warsztaty żeglarskie

Giżycko posiada nowoczesny, największy na Mazurach ekologiczny port pasażerski i jachtowy Ekomarina. Nowoczesna przystań znajduje się w samym centrum miasta, nad jeziorem Niegocin, siódmym co do wielkości jeziorze w Polsce i trzecim akwenem szlaku Wielkich Jezior. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. W porcie z basenem dla 250 jednostek pływających, jest restauracja, wieża i tarasy widokowe, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek służb porządkowych i ratowniczych. Na terenie portu jest duże pole kempingowe i parkingi na 172 miejsca postojowe. Dzięki bardzo praktycznej Portkarcie można bez ograniczeń korzystać z wielu portowych usług i urządzeń. Obiekt jest całodobowo monitorowany. W Ekomarinie chętnie cumują „oldtimery”, tworzące Flotyllę Miasta Giżycka. Od zabytkowych łódek pobierana jest jedynie symboliczna opłata portowa. Ekomarinę warto odwiedzić jeszcze z jednego powodu. Tu można zupełnie bezpłatnie skorzystać z warsztatów żeglarskich latem, a zimą z bojerowych (szczegóły na stronie portu www.ekomarinagizycko.pl).

 

Twierdza Boyen i atrakcje

Będąc w Giżycku koniecznie trzeba zobaczyć XIX-wieczną Twierdzę Boyen www.twierdza.gizycko.pl. To najcenniejszy zabytek naszego miasta, unikatowy na skalę nie tylko Polski ale i Europy obiekt fortyfikacyjny, nigdy zresztą nie zdobyty, z bogatą ofertą zwiedzania, ciekawymi ekspozycjami, trasami edukacyjnymi, grami terenowymi, wystawami malarstwa, wydarzeniami kulturalnymi. XIX-wieczna Twierdza Boyen jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce, zajmuje ok. 100 ha, co czyni ją największym zabytkiem na Mazurach, ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy i położona jest na terenie tzw. „Wyspy Giżyckiej”. Twierdza Boyen jest dostrzegana w kraju i za granicą, otrzymuje wiele nagród i wyróżnień, m.in. na Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, kapituła konkursu przyznała inscenizacji historycznej „Operacja Boyen” – flagowej imprezie giżyckiej fortyfikacji nagrodę główną.

 

Na trasie zwiedzania musi się znaleźć również skrzydło zamku krzyżackiego (dziś jako odrestaurowana część luksusowego hotelu), XIX-wieczny most obrotowy na kanale Łuczańskim, jedyny taki w Polsce i jeden z dwóch czynnych tego typu mostów w Europie, zawsze otwierany ręcznie przez jednego człowieka, zabytkowa Wieża Ciśnień z 1900 r. z lokalnym muzeum i kawiarnią, stanowiąca dziś najlepszy punkt widokowy, Wzgórze św. Brunona, który jest oficjalnym patronem miasta, kościół ewangelicki zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Fryderyka Schinkel’a, gdzie w lipcu i sierpniu odbywają się słynne koncerty organowe, Pasaż Portowy, z którego możemy przejść kładką spacerową i nadwodną estakadą wprost na taras widokowy i giżyckie molo (drugie po sopockim i najdłuższe wśród konstrukcji betonowych w Polsce). Stąd rozpościera się niezapomniany widok na jezioro Niegocin. Na plaży miejskiej, czeka na gości również najnowsza atrakcja Giżycka - koło widokowe Mazury Sky, o wysokości około 12 pięter, dokładnie z 34,5 m możemy podziwiać piękne Mazury. Warto także pospacerować ulicą Pionierską, czy Dąbrowskiego i zobaczyć powstałe na przełomie XIX i XX w. tradycyjne kamienice, tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi. Naszą unikatową atrakcją są również żubry, z którymi można stanąć oko w oko w Puszczy Boreckiej!

 

Giżycko. Czysta woda. Czyste powietrze. Jakość życia

U nas oddycha się pełną piersią i to nie tylko dlatego, że miasto ma duży potencjał oraz wiele możliwości rozwoju i samorealizacji. Mamy po prostu najwyższej jakości powietrze. Tutaj oddycha się naprawdę, bo mazurskie powietrze jest wyjątkowe. Wyjątkowo czyste. Ciekawostką może być również to, że Giżycko to miasto słoneczne. Pada u nas o wiele rzadziej niż u sąsiadów. Niektórzy twierdzą, że to zasługa jezior, które parując, wytwarzają specyficzny mikroklimat. Inni przekonują, że to zasługa samych mieszkańców, którzy tak gościnnie i otwarcie witają turystów. Zapewne znaczenie ma i jedno i drugie…

 

Galeria

 

 

Mazury to Biznes

Giżycko jest również wyjątkowym miejscem do inwestowania, miasto stale się rozwija, zrealizowane i planowane strategiczne przedsięwzięcia, pozyskane środki UE, przyciągają kolejne inwestycje i ludzi, przedsiębiorczych, z pomysłem. Dzięki temu Giżycko jest miastem przyjaznym i nowoczesnym, z wielkim potencjałem rozwojowym. Potencjał gospodarczy wzmacnia ścisła współpraca z biznesem i samorządami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w ramach budowanej marki „Mazury to Biznes”. Bo Mazury to Biznes!

Kurs na Giżycko. Koncerty, regaty, imprezy

Tradycyjnie w pierwszy weekend maja w Giżycku odbywa się Wielkie Otwarcie Sezonu z widowiskową Paradą Jednostek Pływających i konkursem na najładniej przebraną jednostkę, połączone z koncertami gwiazd w ramach Dni Giżycka, latem nad Niegocinem królują szantowe i jazzowe klimaty, na Jarmarku św. Brunona moc kulinariów, Operacja Boyen to wyjątkowe inscenizacje historyczne i możliwość spotkania z rekonstruktorami w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, kilkudniowy jarmark, rękodzieło i kulinaria, Ekomarina gości najważniejsze wydarzenia żeglarskie na szlaku Wielkich Jezior, tu można zobaczyć oldtimery, a na początku wakacji organizowane są Giżyckie Dni Oldtimerów. Z portu i plaży obserwować możemy w sierpniu widowiskowe pokazy lotnicze. Festiwal Wiatru w nocnej odsłonie zaskoczy nas wielkim, podniebnym widowiskiem, łączącym w artystycznym pokazie cztery żywioły, ziemię, wodę, powietrze i ogień. W Giżycku nie brakuje koncertów gwiazd. Miejscem wielu dużych imprez jest teren plaży miejskiej, z pięknym piaszczystym nabrzeżem, gdzie organizowane są koncerty nad jeziorem. Zapraszamy na majówkę i Dni Giżycka, Biegi Rodzinne, plenerowe koncerty Lets’ Jazz, Giżycką Otwartą Letnią Akademię Sztuki GOLAS, Dni Kultury Ukraińskiej, cykl klimatycznych koncertów Fest Coolturalnie, Paradę Motocykli ulicami miasta, Letnie Koncerty Fortepianowe, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej oraz plenerowe pokazy filmowe i Kino Letnie w Ekomarinie. Właśnie w Giżycku mamy pierwsze i jedyne na świecie kino jachtowe!

 

Ciekawe wydarzenia odbywają się w XIX-wiecznej giżyckiej Twierdzy

Zabytkowy kompleks fortyfikacji Twierdzy Boyen wraz z amfiteatrem, o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych, stanowi duży potencjał, wykorzystywany na cele edukacyjne, kulturalne oraz na działalność związaną z turystyką historyczną. To miejsce wydarzeń kulturalnych i historycznych. Odbywają się tu liczne koncerty oraz imprezy cykliczne, m.in. wspomniana „Operacja Boyen”, Mazury Hip-Hop Festiwal, Noc Muzeów, rajdy rowerowe, imprezy kabaretowe, wystawy oraz międzynarodowe spotkania związane z filmem, malarstwem i rękodziełem.

Giżycko gospodarzem prestiżowych imprez regatowych i zawodów żeglarskich

wśród nich warto wymienić Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostwa Polski w klasie DZ z 24-godzinnym wyścigiem non stop, Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, Giżyckie Dni Oldtimerów, wysokie rangą regaty młodzieżowe Puchar Mazur, Puchar Trzech Ryb w klasie Optimist z udziałem ponad 300 młodych zawodników, czy Puchar Polski w klasie Laser oraz mające długą historię, regaty osób niepełnosprawnych - Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, czy Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych.

Rowerowe Giżycko

Fanów dwóch kółek zainteresuje z pewnością 300 km Mazurska Pętla Rowerowa z nowymi ścieżkami i trasami rowerowymi w Giżycku, w tym wokół Twierdzy Boyen oraz wieżą widokową na Wzgórzu św. Brunona. Zapraszamy jednocześnie rodzinnie na imprezy rowerowe Milko Mazury MTB „Bitwa o Twierdzę Boyen”, czy Rajd Rowerowy Mazurskie Fortyfikacje.

Miasto jest również gospodarzem regat zimowych. Warunki zimowe i rozległa tafla zamarzniętych akwenów jeziora Niegocin, czy Kisajno, zachęcają do organizacji największych zimowych rozgrywek bojerowych, lokalizowane tu były Mistrzostwa Świata i Europy, regaty bojerowe w klasie DN, czy na ślizgach Monotyp XV, których produkcję uruchomiono w 1949 roku właśnie w Giżycku.

 

 

Giżycko to najlepsze miejsce by spełniać marzenia, realizować się,

by codziennie łapać wiatr w żagle do kolejnych wyzwań. To miejsce wyjątkowe.

Giżycko. Mieszkaj, wypoczywaj, inwestuj!

 


www.gizycko.pl

Facebook „Miasto Giżycko” www.facebook.com/kursnagizycko,

YouTube “Miasto Giżycko official” www.youtube.com/MiastoGiżyckoofficial,

Instagram “gizycko” www.instagram.com/gizycko/,

TikTok „gizycko_official” www.tiktok.com/@gizycko_official

Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski