2022-02-15
e-PIT czeka na podatników od 15 lutego
Twój e-PIT to przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) roczne rozliczenie podatnika. Znajdują się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP). Dane te można uaktualnić. Usługa nie dotyczy przedsiębiorców, oni mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze jest dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.
Kiedy złożyć zeznanie?
Od 15 lutego do 2 maja, a dokładnie:
- PIT-36, PIT-37 i PIT-38 - do 2 maja
- PIT-28 - do 28 lutego
Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.
Jak korzystać z usługi Twój e-PIT
Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.
Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.
Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.
Ulgi i 1% OPP
Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
WAŻNE:
- lista potrzebujących mieszkańców i organizacje pożytku publicznego z Warmii i Mazur
Szczególnie polecamy przekazać swój 1% Adasiowi Mantrybie. W 2022 r. Miasto Giżycko wspiera chłopca pozyskiwaniu środków na konieczną rehabilitację.
Adam Mantryba KRS 0000148747 (Fundacja "Przyszłość dla dzieci"), w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%” należy wpisać: Adam Mantryba.
ROZLICZ PIT W GIŻYCKU
To dzięki wkładowi giżyckich podatników miasto może się rozwijać.
Podatek od osób fizycznych (PIT) stanowi duży procent dochodu Giżycka. To dzięki wpływom z podatków sprawnie funkcjonują szkoły, przedszkola, przestrzenie publiczne, infrastruktura drogowa. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój Giżycka, a mieszkasz tutaj, pracujesz, albo po prostu kochasz nasze miasto i chcesz widzieć jak się zmienia - rozlicz swój PIT w Giżycku!
Jak rozliczyć PIT w Giżycku?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, należy wpisać adres zamieszkania w Giżycku. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania.
GIŻYCKA KARTA MIESZKAŃCA
Okres rozliczeniowy to dobry moment na przypomnienie mieszkańcom o możliwości złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca. Karta gwarantuje zniżki w popularnych miejskich obiektach (basen, kino lodowisko), a także u wielu giżyckich przedsiębiorców - SPRAWDŹ.
E-PIT | INSTRUKCJA WIDEO z www.podatki.gov.pl
Na podstawie informacji https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/